Виховні заходи

                                       

Година спілкування    

Нема в світі ріднішого, як мати дитині

Мета. Виховувати любов, повагу до найсвятішої людини на землі - матусі, виховувати чуйність, доброту, милосердя, лагідність, вдячність.Формувати в учнів такі духовні якості, як усвідомлення свого обов'язку перед батьками, а особливо перед матір'ю; показати велич  жінки-матері, її роль в житті кожного з нас. Розвивати творчі та акторські здібності учнів.

Наочність. Плакат "У світі все починається з мами".

Прислів'я, написані на окремих аркушах:

а) Нема цвіту більшого,

Як цвіт на калині,

Нема в світі ріднішого,

Як мати дитині.

б) У дитини заболить пальчик,

А в матері серце.

в) Земля - найбагатша,

вода - найсильніша,

ненька - наймиліша.

г) Материнській гнів, як весняній сніг, рясно впаде, та скоро розтане.

Хід заняття

І. Організаційний момент

ІІ. Оголошення теми і мети години спілкування

Учитель. Сьогодні ми з вам зібрались, щоб згадати своє дитинство, переглянути сторінки власного життя, щоб поговорити про найдорожчу, найближчу людину, про людину, перед якою ми завжди в неоплачуваному боргу. І ця людина називається прекрасним, гордим іменем - мати.

ІІІ. Основна частина

Учитель. Мати - всього початок, Мати – берегиня роду людського. Незмірну любов, ласку, ніжність і тепло дарує вона своїм дітям, оберігаючи їх і дім. Її святою завжди називали. Мати народжувала дитину, співала їй пісень, вчила добра і любові, навчала охайності, працьовитості...

Чи є в світі щось світліше,

Як мамині очі,

Що все зорять за дітками

Як вдень, так і вночі.

Чи є в світі щось щиріше,

Як серденько мами,

Яке б'ється для дитини

Днями і ночами.

Чи є в світі щось дорожче,

Як мама кохана,

Що трудиться для дитини

Від ночі до рана.

– Як ви гадаєте, чому я саме сьогодні вибрала цю тему? Адже ми звикли вітати мам на свято 8 Березня, а зараз на вулиці місяць травень. (Відповіді дітей).

– Вірно, діти! Саме у травні, а точніше у другу неділю травня ми святкуємо чудове свято – День Матері. А чому саме у травні нам повідомить «Довідкове бюро», у якому працюють ваші однокласники. І вони підготували завчасно нам різні повідомлення, з якими будуть знайомити нас сьогодні на протязі заняття. 

І учень з «Довідкового бюро» виступає з підготовленим повідомленням

День Матері відзначається у травні, бо це є місяць Пречистої Діви Марії. У травні, коли природа-мати одягає землю у пишне зелене вбрання, люди висловлюють подяку материнській самопожертві і відзначають День Матері.

ІІ учень

У цього свята давня і цікава історія. Пов'язана вона з долею американки Анни Джервіс. Дівчинка рано втратила найдорожчу у світі людину – МАМУ. На її клопотання 1914 року Конгрес США встановив нове державне свято – День Матері. 

ІІІ учень

А 1929-го року з ініціативи Союзу українок започатковано цей урочистий день на Галичині. Відтоді у другу неділю травня День Матері відзначається дуже широко по всій Україні.

Учитель. Дякуємо робітникам «Довідкового бюро» за цікаву розповідь.

Мати... Це перше слово, яке з радісною усмішкою вимовляє дитина. Це слово повторює людина в хвилини страждань і горя.

Ще сьогодні ми з вами ознайомимось з роботою «Поетичного салону», учасники якого вивчили чимало віршів про маму і сьогодні нам прочитають їх.

І учень з «Поетичного салону» 

(Можна використати записи ніжної тихої музики)

Мати

Я прокидаюся рано –

й зразу, хоч ще не встаю,

тільки спросоння погляну,

бачу матусю свою.

Мати – досвітня пташина,

з досвітку віч не зімкне,

ходить по хаті навшпиньки,

щоб не збудити мене.

Мати – то сонечко рідне,

сонечко ясне, земне,

слово її заповітне

гріє і живить мене.

                          І. ГНАТЮК

ІІ учень «Поетичного салону»

Моїй матері

Приснилося, що я вернувся додому...

Іду, дивлюся: мій край, моя земля,

Сміються в сонці золотому

Річки, і села, і поля.

Ось-ось прийду до хатоньки моєї,

Де мати жде мене й не жде.

Я скрикну "Матінко" до неї,

Вона на груди упаде.

І будуть литись теплих сліз потоки,

І в них бринітимуть слова:

"Я ждала, ждала цілі роки

І в'яла, сохла, як трава..."

Іду зеленою межею,

Кругом хвилюються жита,

І в'ється щастя над душею –

І на плечі нема хреста...

                          О. ОЛЕСЬ

Учитель. Діти, поділіться, будь ласка, своїми думками. Дайте мені відповідь на просте питання: за що ви так любите своїх мам? 

(Відповіді дітей).

-А чи придивлялись ви до маминих рук? Які вони?

-А які у мами очі? Чи пам’ятаєш якого вони кольору?

-А які квіти люблять ваші мами? А які страви?

-А якими ніжними словами називають вас ваші мами?

-Я дуже радію за вас, коли чую такі чудові впевнені відповіді. А якщо хтось не зміг дати відповідь на якесь запитання, то це буде вам домашнім завданням: дізнатись як найбільше про смаки своєї мами.

- А сьогодні у нас відкривається «Музична вітальня». Її учасники підготували і розучили пісні про мам. Зараз ви почуєте одну з них. Але це вітальня, тому завітати до неї може кожен з вас і підспівувати дівчаткам.

Наші мами

Слухайте (3 рази)

Сьогодні співаєм для вас,

І зорі, і небо, і сонечко

Уявити нам тяжко без вас.

Приспів:

Скажемо спасибі ми, рідненькі, вам,

Бо земля красива добротою мам,

Молода й щаслива в такі дні вона,

Бо без мам не може

Надійти весна (2 рази)

Вітаєм! Вітаєм! Вітаєм!

Усіх мам планети Земля.

Ця зірка ясна, промениста

Хай завжди над вами сія.

Учитель. З першої миті життя схиляються над нами обличчя матерів. В тривозі й любові, в замилуванні й надії вдивляються матері в своїх дітей, сподіваючись і прагнучи щастя для них. А тепер знову працює «Поетичний салон»

Учень

У нашім раї на землі

Нічого кращого немає,

Як тая мати молодая

З своїм дитяточком малим.

Буває іноді дивлюся,

Дивуюсь дивом, і печаль

Охватить душу; стане жаль

Мені її, і зажурюся,

І перед нею помолюся,

Мов перед образом святим

Тієї Матері святої,

Що в мир наш Бога принесла...

                     Т. ШЕВЧЕНКО

Учитель.Скажіть, діти, а про яку це Матір говорить у кінці цього вірша Т. Г. Шевченко?

                  – Правильно, це Мати Божа – Марія, яка народила Ісуса Христа. Давайте помолимось до нашої небесної Неньки і попросимо  

                  здоров’я і щастя нам і нашим земним мамам. 

І учень з «Поетичного салону»

Мати Божа! Мати Божа!

Дай здоров'я нашій нені

І тоді ми назбираєм

Ярих квітів повні жмені.

Зберем дзвінки лелійові

Що найкращі у діброві,

Нарвемо волошків в полі.

Мамочці дай щастя, долі.

ІІ учень з «Поетичного салону»

На землі одна лиш мати,

Ти нам мати, там, у небі.

Ти рятуй нашу матусю

В небезпеці і потребі.

Серця наші, наші квіти

Віддамо тобі в любові.

Захищай матусю нашу

Під святим покровом.

Учень з «Довідкового бюро»

- А я знаю молитву за мам і кожен день молюся за свою маму. Я можу і вас навчити цієї молитви. Повторюйте за мною.

МОЛИТВА ПРО МАМУ

Є у мене найкраща у світі матуся.

За неї, Пречиста, до Тебе молюся:

"Пошли їй не скарби, а щастя і долю,

Щоб дні їй минали без смутку і болю".

Учитель. А ось послухайте, будь ласка, вірш і скажіть про яку ще матір говорить автор?

Три матусі

Є у кожної дитини,

навіть сиротини,

наша мати солов'їна -

рідна Україна.

Є у кожної дитини

матінка єдина,

та, що любить нас і дбає,

розуму навчає.

І у кожному серденьку

є і буде жити

Божа Мати - наша Ненька, -

Мати всього світу.

                       Л. ПОЛТАВА

- Так, вірно. Третьою матір’ю для кожного – є Батьківщина. 

- А як називається наша Батьківщина?

- Чи піклується про нас наша держава Україна?

- Саме тому її називають матір’ю. Ми народились на Україні, держава наша піклується про своїх дітей, охороняє їх права, але й вимагає виконувати обов’язки, захищає нас від ворогів, допомагає тим, хто потрапив у скрутне становище, хворим та немічним. Точнісінько, як мама. 

Учень з «Поетичного салону»

Хоч маленькі ми ще діти,

Мов весняні дрібні квіти,

Величаєм у цю днину

Нашу матір - Україну.

Присягаєм тобі, мати,

Рідний народ свій кохати

І служити до загину

Спільній неньці - Україні.

Учитель. І знову завітаємо у «Музичну вітальню»

(Звучить пісня "Присяга трьом матерям")

Учитель.   Ой маю я три матері, Та всі три хороші.

Три матері, як три квітки, як три красні рожі!

Перша мати - Непорочна, як лілея біла, 

Із дитятком Немовлятком Пречистая Діва.

Друга мати – це найкраща на світі країна, 

Земля наша, наша славна, ненька Україна.

Третя мати – що ж про неї гарного сказати!

Це ласкава, й люба, мила, рідна , моя мати.

ІV. Підсумок години спілкування

-Ну що ж, любі друзі, сьогодні ми з вами спілкувалися на дуже важливу тему.

-Який же висновок ви можете зробити після цього заняття?

-Я хочу почути головне: чи любите ви своїх мам?

-А як ви такі ще маленькі можете берегти своїх мам?

-Я щиро радію за вас, бо бачу, що ви хороші сини й доньки, вмієте берегти своїх мам, тому знаю, що виростуть з вас гарні Люди.

 

                   

 
 

КВК «Знай, люби і бережи»

Мета. Вчити учнів усвідомлювати себе частиною світу природи; формувати інтерес до навколишнього середовища; розвивати увагу, спостережливість, бажання допомогти довкіллю; виховувати в школярів дбайливе і гуманне ставлення до природи, бажання милуватися її красою.

Обладнання: виставка книг про тварин, рослин, ребуси, роздавальні картки із загадками, репродукції картин із зображенням куточків природи; фотоматеріали; колективний малюнок "Країн так багато – планета одна"; гербарій; глобус, як модель Землі.

Хід заняття

І. Організація класу.

Усміхнімось, друзі, квітам, травам, деревам і людям. І нехай в усьому світі краси й добра прибуде. Все, що оточує нас і не зроблене руками людини – природа. Природа дає нам все необхідне: їжу, воду, повітря. Вона є джерелом натхнення художників, композиторів, поетів. Всі ми – діти природи, та не всі однаково добрі до неї. Природа потребує постійної уваги , турботи. Ми повинні берегти її, примножувати її багатства.

Ми живемо на прекрасній планеті Земля, та всі відповідальні за неї. Але люди забруднюють довкілля, шкодячи цим і собі. Сьогодні ми хочемо привернути загальну увагу до збереження природи.

(Презентація колективного малюнка "Країн так багато — планета одна").

Учні.

Країн так багато, планета єдина.

Її зберегти має кожна людина. 

Щоб сонця і неба дим-смог не заслав,

щоб від нечистот океан не стогнав.

Щоб серце раділо від цвіту й краси, 

щоб зір милували поля і ліси,

травиця зелена, річок глибина... 

Країн так багато — планета ж одна!

Сьогодні у нас засідання клубу КВК на тему «Знай, люби і бережи».

II. Привітання команд

«Всезнайки»

Ми – всезнайки, ми – читайки,

Любимо природу.

Будемо про неї дбати і охороняти.

«Чомусики»

Нам так цікавий світ природи

Комахи, звірі і птахи…

Багато вже про них ми знаєм

І перемогу здобудем ми.

III Розминка для команд

1. У воді водиться,

З хвостом родиться, 

А як виростає — хвіст відпадає. (Жаба)

2. Тоненьке, вузеньке, по землі в'ється, 

як батіг довге, та зовсім не б'ється. 

Людей боїться, молоко вживає, 

в лісі їх багато, це кожен знає. (Вуж).

3. Колекція засушених рослин? (Гербарій).

4. Пташка, яка співає високо в небі? (Жайворонок)

5. Лісове білокоре дерево? (Береза) 

6. Найхолодніша пора року? (Зима)

7. Рослина з великими жовтими зернами, які зібрано у качани? (Кукурудза)

8. Скляна посудина з водою? (Акваріум)

9. Складна машина, яка косить, молотить, віє? (Комбайн)

10. Приміщення, де живуть звірі і їх можна побачити, погодувати? (Зоопарк)

11. Масове опадання листя з дерев восени? (Листопад)

12. Жуйна тварина з одним чи двома горбами? (Верблюд)

IV. Загадки- жарти

1. Коли собака буває зайцем? (Коли їде в автобусі без квитка)

2. Яка голка не тоне в морі? (Риба-голка)

3. Від чого пливе качка? (Від берега).

4. На яке дерево сідає ворона під час зливи? (На мокре). 

5. Який ключ літає? (Журавлиний)

6. Чи може страус себе птахом назвати? (Ні, бо він не говорить).

7. Яким гребінцем не можна розчесатися? (Півнячим).

8. Від чого в качки ноги червоні? (Від колін).

V. Конкурс «Чи знаєте ви звички і поведінку тварин»

Один із членів команди отримує завдання – показати характерні ознаки якоїсь тварини, а інші члени команди повинні відгадати назву тварини:

команда №1:кішка,кобра, слон;

команда №2:пінгвін,собака, павич.

Ведучий 

Вам було домашнє завдання – скласти презентацію.

Команда «Всезнайки» - Первоцвіти.

Команда «Чомусики» - Бджоли.

Слово надається  команді  «Всезнайки».

Весною розцвітають первоцвіти. Як до них треба ставитись? Чому не можна рвати великі букети?

Зачитування листівки-звернення "Збережемо первоцвіти".

"Весна — пора пробудження первоцвітів, вони милують наше око своєю красою, ваблять ніжним ароматом.

Любі друзі! Не зривайте для букетів багато квітів. Ні в якому разі не виривайте первоцвіти з цибулинкою, бо цим ви сприяєте знищенню рослин. Нехай побачать цю красу інші люди, нехай комахи поживляться солодким нектаром їхнього цвіту.

Якщо все-таки вирвалась рослина з цибулинкою, посадіть її в тінистому куточку свого саду чи двору. І первоцвіти самі прийдуть до вас, порадують навесні вас і ваших близьких своєю красою і ароматом.

Пам'ятайте! Природа потребує розуміння і захисту з боку людини. Живіть у гармонії з природою".

Учні.

Я в ліс по проліски іду, весні радію на ходу. Кругом пташки співають, весняний день вітають. Ніжні синьоокі вісники весни від сну зимового прокинулись вони, до сонця простягли пелюстки і свої гострі стрілочки-листки.

Пахнуть ніжно проліски тендітні і голівками кивають так привітно, їх зірвати не наважиться рука. Де ще стрінеться краса така? Хай цвіте і радує людей лагідний весняний цвіт оцей. Ні, краси цієї не зруйную, краще ось візьму, сфотографую.

( Перегляд фотоматеріалів, гербарію і зображень первоцвітів та інших весняних рослин, занесених до "Червоної книги України").

А тепер слово команді - «Чомусики».

Запилюють рослини, щоб вони плодоносили, бджоли і джмелі. Ви вже багато знаєте про них, бо всі брали участь в акції "Джміль і бджілка".

Учні.

Є влітку роботи дуже багато бджілкам-трудівницям й джмелям волохатим.

Кожна рослина тоді розцвітає і цвітом барвистим комах закликає: — Скоріше сюди на лужок прилітайте, пилок із моїх квіточок позбирайте.

Нектару попийте, квітки запиліть, щоб плід зав'язався, а не пустоцвіт. Радіймо і цвіту, і щедрим плодам, завдячуймо, люди, бджілкам і джмелям.

(Перегляд фотоматеріалів ).

(Журі підводить підсумки, оголошує результати).

VI. Музичний конкурс

Учасники обох команд виконують пісні про природу.

«Всезнайки» – пісня «Пісня Землі».Сл. М Сингаївського, муз. О. Чумаченка

«Чомусики» – пісня «Балада про мальви». Сл. Гури, муз. В. Івасюка 

VII. Червона книга України

Учасники команд роблять по кроку вперед , називаючи назви рослин і тварин занесених до Червоної книги України.

VIII. Конкурс «Буду я природі другом».

Команда «Всезнайки»

Вам у походи ходити

І мандрувать , любі діти!

Вмійте природу любити

Кожній стеблині радіти.

В полі, у лузі над яром – 

Квіти, дерева і трави…

Квіти не рви задаром

Гілки не вткни для забави.

Оберігайте повсюди

Шлях і стежинку в гаї.

Все те окрасою буде

Нашого рідного краю!

Команда «Чомусики»

Життя одне – не віднімайте.

Воно дано їм , як і нам. 

Радіти сонцю і вітрам.

Члени команд по черзі називають правила поведінки в природі:

- Не ламай гілля дерев і кущів.

- Не зривай в лісах та на луках квітів.

- Не лови метеликів, бабок та інших комах.

- Не руйнуй мурашники.

- Не руйнуй пташині гнізда.

- Не лови диких тварин і не принось їх додому.

ІХ. Конкурс капітанів

Хто зайвий? Чому?

- Шпак, ластівка, журавель, горобець?

- Кіт, їжак, сова, курка?

- Вовк, лисиця, олень,кінь?

- Собака, кіт, білка?

- Вовк, курка, корова, гуска?

- Вовк, лисиця, заєць, куниця

Х. Веселинки про природу

ПАПУГА 

Заліз злодій у квартиру. А там - папуга у клітці та здоровезна собака. 

Папуга злодію: "Привіт” 

А пес крутить хвостом. 

Злодій посмілішав, понабирав речей і задоволений збирається йти. Але спершу вирішив познущатися над папугою: 

- Що, дурню, інших слів окрім "Привіт” не знаєш? 

- Знаю. Палкане, фас. 

ТРИ ВЕДМЕДІ 

Три ведмеді повертаються до своєї хатини. 

- Хто брав мою тарілку та з’їв мою кашу? - закричав батько-ведмідь. 

- Хто брав мою тарілку та з’їв мою кашу? - зарепетувало ведмежа. 

- Заспокойтеся, - сказала мама-ведмедиця, - ніякої каші не було. Я її сьогодні не варила. 

РОБОТА 

Сидить у болоті бегемот і бульбашки пускає. Підходить до нього інший бегемот: 

- Пішли у сусіднє болото жаб лякати! 

- Таке сказав! Оце зараз усе кину і піду дурницями займатись!

ЇЖАЧОК

На уроці вчителька запитала:

- Якого кольору їжачок?

- Колючого , - тихо відповіла Оленка.

СОВА

- Що ти знаєш про сову?

- Сова корисний птах, але для декого страшний.

- Для кого?

- Для мишей.

ДЯТЕЛ

- Розкажіть, як добуває дятел їжу собі?

- Він стукає дзьобом по дереву, а шкідливі комахи лякаються і виходять.

В ЗООПАРКУ

 В зоопарку доня розглядає слона.

- Чи слон хоботом скубе слоненя за вуха?

- А навіщо це слону? Так робити негарно.

- Жаль, такі великі вуха пропадають марно.

ЖАБКА

- Чом у тебе , жабко, голова плеската?

- Бо на мене шапка трохи тіснувата.

- А чого у тебе,як ті блюдця очі?

- Бо лічу я в небі зореньки щоночі.

- А чого животик білий, як сметана?

- Бо купаюсь у воді звечора до рання.

ХІ. Впізнай казку

Ведучий називає групи тварин, а учасники, хто швидше, називають казку, в якій вони приймають участь.

1. Котик, півник, лисичка.

2. Бичок, ведмідь, вовк, лисичка, зайчик.

3. Змія, зміючка, гусенятко.

4. Коза, зайчик, ведмідь, вовк, лисичка, рак.

5. Двоє мишенят, півник.

6. Мишка, зайчик, жабка, лисичка, вовчик, кабан, ведмідь, собачка.

Підсумок

(Журі підводить підсумки, нагороджує переможців).

Вчитель

Я хочу, щоб усі ви долучилися до покращення екологічної ситуації на планеті. Адже ми, як і рослини та тварини, є частинкою природи, її невід'ємною складовою. Тому хочеться звернутися до всіх людей на Землі зі словами:

Людино! Ти — не цар природи,

ти — тільки часточка її.

Добром чи болем обернуться

тобі ж завжди діла твої!

Люди добрі! Живіть, творіть.

Всім я зичу і щастя, й долі.

Поспішайте добро робить — 

зла у світі і так доволі!